Історія створення ОГФ України ОГП ДК
15 вересня 2008 року
Створюється Об‘єднання громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону.
На зборах представників громадських формувань шляхом добровільного об’єднання формувань з охорони громадського порядку і державного кордону у Київській, Дніпропетровській, Херсонській областях та громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону в Автономній Республіці Крим, які письмово виявили свою згоду стати територіальними представниками ОГФ України ОГП ДК без об’єднання їх фінансово-господарської діяльності.
За інціативою керівників цих формувань була проведена перша конференція Об’єднання громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону, де було прийнято Статут Об‘єднання громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону, загальна символіка, зразки посвідчень представників обласних громадських формувань які увійшли у загальну структуру Об‘єднання громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону.
Протягом 2008 року
Були створені і розпочали діяльність як окремі юридичні особи громадськ і формування обласного статутсу в Київській, Дніпропетровській, Херсонській, Черкаській областях та в Автономній Республіці Крим.
15 жовтня 2008 року
Було отримано державне свідоцтво про реєстрацію Об’єднання Громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону.
2009 рік
До складу Об‘єднання громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону на добровільній основі та на статутних умовах були прийняті обласні громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону у Полтавській і Харківській областях, які підтримали подальший розвиток діяльності загальної системи громадських формувань на території України.

Ідея ОГФ України ОГП ДК
Метою об’єднання є створення єдиної системи організації діяльності та взаємодії громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону на території України.
Мета і завдання ОГФ України ОГП ДК
Метою об’єднання формувань є створення єдиної системи організації діяльності та взаємодії громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону на території України: по виконанню правової основи діяльності громадських формувань у сприянні органам самоврядування на місцях,територіальним правоохоронним органам, Прикордонній службі та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні і припиненні адміністративних правопорушень та злочинів, захисті життя і здоров’я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій.
Громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону обласного значення, які поряд з правоохоронними органами:
ведуть боротьбу з порушеннями громадського порядку і правил колективного співжиття;
беруть участь у запобіганні й припиненні правопорушень;
беруть участь в охороні державної та особистої власності;
роз’яснюють населенню закони України;
спільно з поліцейськими, прикордонниками патрулювання і виставлення постів на вулицях, майданах, залізничних вокзалах, в аеропортах, морських і річкових портах, у місцях компактного проживання громадян, розташування підприємств, установ, організацій, навчальних закладів, а також у місцях можливої появи порушників кордону в межах району, що контролюється Державною прикордонною службою України, прикордонної смуги; участі в забезпеченні охорони громадського порядку під час проведення масових заходів, погоджених у випадках, передбачених законом, з виконавчими органами місцевого самоврядування;
проведять разом з прикордонниками огляду на маршрутах можливого руху порушників державного кордону, місць їх укриття, транспортних засобів, суміжної з державним кордоном місцевості з метою встановлення причин та умов перебування невідомих осіб;
приймають участь в заходах правоохоронних органів, спрямованих на боротьбу з окремими видами правопорушень.
Історична довідка
Вперше в Україні добровільні народні дружини були створені у грудні 1958 року за ініціативою гірників шахт 1-2 «Червоний Жовтень» і імені Карла Маркса м. Єнакієво та коксохіміків і машинобудівників м. Горлівки. За прикладом донбасівців народні дружини стали створювати по всій Україні.
Добровільна народна дружина (ДНД) — громадські формування, створювані для охорони громад, порядку та боротьби з правопорушеннями.
Згідно з Положенням про добровільні народні дружини по охороні громадського порядку Української РСР (1977) вони створювалися за виробничим принципом на підприємствах, будовах, транспорті, в колгоспах, радгоспах, установах, організаціях, навчальних закладах, при житл.-експл. організаціях, гуртожитках, а також у структур, підрозділах підприємств та організацій — на виробництвах, у цехах, відділеннях, на дільницях, факультетах тощо. Для посилення боротьби з окр. видами правопорушень (розкрадання соц. власності, спекуляція, автотрансп. злочини, злочинність неповнолітніх) у складі ДНД створювалися спеціаліз. дружини, групи, операт. комс. загони, а при районних, міських, селищ, і сільс. штабах дружин — зведені оперативні загони.
Комплектувалися ДНД на добровільних засадах. Безпосереднє керівництво ДНД здійснювали командир та його заступники, які обиралися на заг. зборах дружинників строком на 2 роки. За наявності у дружині 50 і більше осіб для операт. керівництва її роботою обирався у тому ж порядку і на такий самий строк штаб дружини.
Діяльністю ДНД у районі, місті, селищі, селі керували відповідно районні, міські, селищні і сільс. штаби, до яких входили представники парт., рад. та ін. державних органів і громад, організацій, командири або нач. штабів деяких дружин, окр. дружинники.
Роботу районних і міських штабів у масштабі області координував обл. штаб ДНД, що створювався за рішенням обкому партії та виконкому обл. ради нар. депутатів. Держ. керівництво дружинами покладалося на ради нар. депутатів, їх викон. та розпорядчі органи.
Осн. завданнями ДНД були: охорона громад, порядку, соц. власності, прав і закон, інтересів громадян, запобігання правопорушенням, виховна робота та правова пропаганда серед населення.
Найпоширенішими формами діяльності ДНД були патрулювання на вулицях за визначеними маршрутами, чергування на певних дільницях та об'єктах, рейди для виявлення правопорушень та осіб, які їх скоїли.
За радянські часи в м. Києві існувало 12 районних штабів і понад 150 тисяч дружинників забезпечували громадський порядок на території столиці.
-
В 1990 році в Україні функціонувало 37 тисяч штабів ДНД, в яких перебувало півтора мільйона дружинників, 132 асоціацій ДНД і 178 робітничих загонів сприяння міліції. За їх участю тоді було розкрито 80 тисяч злочинів і затримано 260 тисяч правопорушників.
-
В 1991-1992 роках народні дружини фактично припинили свою діяльність, залишилися тільки в деяких районах міста Києва асоціації дружини та районні штаби і штаби мікрорайонів за підтримки місцевих районних державних адміністрацій.
-
У грудні 1996 року голова Київської міської державної адміністрації Олександр Олександрович Омельченко підписав розпорядження про відновлення народних дружин по охороні громадського порядку і відтоді розпочалася робота по організації роботи народних дружин в нових умовах.
-
З 1996 року кількість народних дружинників збільшилась майже на 2 000 осіб.
-
Відродження дружини в Україні почалося в грудні 1999 року після відповідного Указу Президента України «Про покращення діяльності органів внутрішніх справ і громадських формувань по охороні громадського порядку».
-
22 червня 2000 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону». На підставі цього закону 27 квітня 2001 року відбулася Київська міська конференція громадян на якій було створено Київське міське громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 06.07.2001 року №1401 був зареєстрований статут Київського міського громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону.
За п'ять років практичної діяльності Київське міське громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону організаційно зміцніло. Структура набула вдосконалості. Значно поліпшилися стосунки у взаємодії з правоохоронними органами, налагоджений постійний контакт з працівниками міліції на місцях.
Якщо говорити мовою цифр, то лише за останній рік чисельний склад громадського формування зріс на 1 555 осіб і становить 13 197 членів формування, серед яких понад 1 100 жінок.
На сьогодні структуру міського громадського формування складають 10 районних штабів та 13 міських спеціалізованих загонів за відповідними напрямками діяльності. У структурних підрозділах міського формування — 150 штабів та понад 50 спеціалізованих загонів.
Щоденно спільно з працівниками міліції у столиці перекривається понад 150 маршрутів та постів.
Найбільш активно працювали по розкриттю злочинів громадські помічники поліції Подільського, Святошинського, Деснянського та Дніпровського районів.
По припиненню адміністративних правопорушень найкраще працювали Солом'янський, Деснянський, Святошинський та Печерський райони.
Згідно Указу Президента України від 19.07.2005 року №1119/2005 «Про заходи щодо забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.02.2006 року №73-р «Питання діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону» — це покращення взаємодії громадських формувань з органами внутрішніх справ, органами охорони державного кордону та міськими і районними державними адміністраціями.
8 лютого 2008 року за участю пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України в Київській області відбулася Київська обласна конференція громадян на якій було створено Київське обласне громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону. Згідно статті 6 пункту 2 Закону України «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».
Розпорядженням Голови Чабанівської селищної ради від 22.05.2008 року був зареєстрований статут Київського обласного громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, і тільки після неодноразового звернення керівництва штабу Київського обласного ГФ ОГП ДК, 27.09.2010 року головою Київської обласної державної адміністрації А.Й. Присяжнюком була погоджена діяльність на території Київської області.
Після проведення державної реєстрації Київського обласного ГФ ОГП ДК, подібним способом були створені та зареєстровані: Дніпропетровське обласне ГФ ОГП ДК, Херсонське обласне ГФ ОГП ДК, Громадське формування ОГП ДК в Автономній Республіці Крим, Черкаське обласне ГФ ОГП ДК, Полтавське обласне ГФ ОГП ДК, Харківське обласне ГФ ОГП ДК.
15 вересня 2008 року в м. Києві відбулася перша конференція керівників обласних ГФ ОГП ДК на якій було створено Об'єднання громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону. А 15 жовтня 2008 року було видане Києво-Святошинською державною адміністрацією в Київській області свідоцтво про державну реєстрацію Об'єднання громадських формувань України з охорони громадського порядку і державного кордону.